Preaload Image

Gerçekleştirdiğimiz Projeler

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda uzun soluklu ve bütünlüklü çalışmalar yapmak isteyen kurumlarla ihtiyaçlarına yönelik projeler geliştiriyor, kurumların değişim yolculuğuna çalışanları harekete geçirerek ortak oluyoruz. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz bazı projeleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Proje fikirleriniz için bizimle ayrıca irtibata geçmekten çekinmeyin.

Koç Topluluğu

Koç Topluluğu’nun iş kültüründe ve sosyal hayatta daha eşitlikçi bir yaklaşım geliştirmek adına 2015-2018 yılları arasında hayata geçirdiği Ülkem için Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum projesine destek olduk. Bu projede; şirket, çalışan ve bayilerle birlikte topluluk kültürünün toplumsal cinsiyet eşitlikçi yönde dönüşümüne, farklı eğitim çalışmalarıyla katkıda bulunduk. Çalışanlarda farkındalık ve beceri geliştiren 283 eğitim uygulamasıyla toplamda 15.120 kişiye ulaştık. Koç Topluluğu’nda eğitim vererek konunun gündemde kalmasını sağlayacak 336 eğitimci yetiştirdik. Koç Topluluğu’nun politika ve uygulamalarıyla örnek bir kurum olmasına katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşadık.

Ford Otosan

İşe alımlarda kota uygulamalarından, iş yaşam dengesini koruyacak politikalara kadar Ford Otosan toplumsal cinsiyet eşitliği taahhüdünü, 2017 yılında hem kendi hem de tedarikçi firmalarında bu konuda farkındalık yaratma hedefiyle birleştirdi. Bu hedefe, 1500 çalışanda farkındalık yaratarak katkıda bulunduk. Ayrıca farkındalığı kalıcı kılmak adına 36 tedarikçi firmada 40 kişilik bir eğitimci ekip oluşturduk. Babalar Günü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü gibi toplumsal cinsiyet eşitliği açısından önemli günlerde eğitim uygulamaya devam ediyoruz.

Borusan Grubu

Borusan Grubu’nun insan kaynakları politikalarından iletişime, eğitimden yönetime kadar geniş bir yelpazede eşitliğin zihinlerde ve uygulamalarda sağlanması için Kasım 2015’te kurduğu “Borusan Eşittir” platformuna çalışanları harekete geçirerek katkıda bulunduk.  Grubun eşitliği hayata geçirmek için kurduğu platformla ortaklaşa çalışarak 2018-2020 yılları arasında 13 seminer uyguladık ve toplamda 588 çalışanda toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı yarattık. Grup şirketleri ile bu alandaki çalışmalarımız halen devam ediyor.

FİBA Grubu

Türkiye’de en yüksek kadın çalışan ve yönetici oranına sahip olmasıyla bilinen FİBA Grubu, 2018 yılında kurduğu “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi” ile kadın erkek eşitliği konusundaki yaklaşımını kalıcı bir kurum kültürü haline getirme hedefi koydu. FİBA Grubu’nun bu alandaki çalışmalarını derinleştirmesinde grup şirketlerinin insan kaynakları ekipleriyle beraber çalışarak 2.300 çalışana eğitimlerimizle ulaştık. Komitenin toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten politika ve uygulamalarını hayata geçirecek bir çalışan grubunun oluşmasına katkı sunmaya devam ediyoruz.

Reklamverenler Derneği

Reklamları kalıplaşmış cinsiyet temsillerinden arındırmak, kadın ve erkekleri, tüm farklılıklarıyla ele alıp, eşit temsiliyet ile reklamlarda yansıtmak ana amacıyla Reklamverenler Derneği bünyesinde kurulan Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu’nun sektörde farkındalık yaratmak, eşitlikçi ve daha ilerici reklam uygulamaları yaratmak adına başlattığı eğitimlerin ortağı olduk. Verdiğimiz eğitimlerle, Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu ve Reklam Özdenetim Kurulu üyeleri, reklamveren marka grup liderleri ile reklam ajansı çalışanları gibi bu sektörün dönüşümünde kritik role sahip paydaşlarla toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına neler yapabileceğimizi konuştuk.

İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından, TÜSİAD’ın iş birliği ve UNFPA (Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu) ile Sabancı Vakfı’nın desteğiyle yürütülen “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi”ne eğitimlerimizle destek verdik. İş dünyasında kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratmayı ve kadınların iş hayatına katılımını daha etkin ve verimli hale getirmek için destek mekanizmaları ve yöntemleri oluşturmayı hedefleyen projede 2019-2020 yıllarında toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimlerimizle yer aldık ve iş dünyasının bu hedefe erişmesine ortak olduk.

Özyeğin Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi’nin (ÖzÜ) 2018-2023 stratejisi kapsamında hayata geçirdiği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Planı’nın bir parçası olarak çalışanların toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı kazanmasına eğitimlerimizle katkıda bulunduk. Tüm idari birimlerde toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir çalışma ortamı yaratmak için 6 eğitim uyguladık, 278 çalışana ulaştık.

Fenerbahçe Spor KulübüHeForShe Hareketi

Fenerbahçe Spor Kulübü ve UN Women’ın (Birleşmiş Milletler Kadın Birimi) HeForShe Hareketi işbirliği ve Tüpraş desteği ile yürütülen Birlikte Eşitiz Projesi’nde, eğitim uygulama partneri olarak Fenerbahçe’nin kapsayıcı spor kulübü olmasına destek verdik. 24 kişilik bir eğitimci ekip yetiştirerek toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının kulüp içinde devamlılığının sağlanmasına katkıda bulunduk. Yaptığımız eğitimlerle, futbol, voleybol ve basketbol A takımlarındaki profesyonel sporcular ve teknik ekipler dahil olmak üzere yaklaşık 270 kişiye ulaşarak  onları eşitliğin sözcüsü olmaya davet ettik. Kulüp içinde başlatılan toplumsal cinsiyet eşitliği seferberliğine katkıda bulunmak amacıyla görev alacak, farklı pozisyon ve görevlerde çalışan 42 kişilik bir değişim lideri ekibinin gelişmesini eğitimlerimizle destekledik.

Inditex

Dünya genelinde 200’ü aşkın ülkede ve 7000’den fazla mağazada faaliyet gösteren Inditex’in tedarikçi ağındaki tekstil işçisi kadınlarla çalışıyoruz. Amacımız her kadının profesyonel gelişimine katkı sağlamak ve kadınların tekstil fabrikalarındaki katılım ve temsiliyetini güçlendirmek. 2019 yılında Bağcılar’da bir tekstil atölyesinde ilk pilot uygulamasını hayata geçirdiğimiz Hayat Dolu Buluşmalar kadın güçlenme programı ile 37 kadına ulaştık, tüm atölye çalışanlarında toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı yarattık. Ayrıca Inditex desteği ile tekstil ve diğer sektörlerdeki çalışanlara ulaşmak için Eşitliğin Farkındayım eğitimini geliştirdik. Inditex ile çalışmalarımız yaygınlaşarak devam ediyor.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projelerimiz

Toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili kurumunuzda uzun soluklu bir projeyi hayata geçirme fikriniz mi var? İhtiyacınıza yönelik projelerle, kurumunuzun eşitlikçi yönde dönüşümüne destek olabiliriz.